Aj my sme sa pri stavbe rodinného domu snažili čo najviac ušetriť a som presvedčená, že nie sme jediní. Urobili sme však jednu chybu, ktorej by ste sa mali vy určite vyhnúť. Snažili sme sa šetriť na elektrických rozvodoch. V našom prípade sme našťastie iba prerobili, nestala sa žiadna katastrofa, no to nie je pri lacnej elektroinštalácii pravidlom.
Hliník je fajn, no nie v kombinácii s elektrinou
V minulosti, bohužiaľ, ešte aj dnes, sa na inštaláciu elektrických rozvodov používal hliník. Tento materiál je v prvom rade extrémne vodivý, čo pri elektrine nie je bezpečné, no má aj mnohé ďalšie nevýhody. Hliník je náchylný na takzvanú sublimáciu pod vplyvom tlaku. Sublimácia v preklade znamená bezprostrednú premenu nejakej látky ( v tomto prípade hliníku)z pevného stavu do stavu plynného. Inak povedané, hliník toho pod tlakom a pod vplyvom tepla veľa nevydrží. Dnes je podľa štátnej technickej normy používanie hliníkových rozvodov zakázané, no ak si k sebe zavoláte nejakého šikovného elektrikára, ktorý síce nedokončil vysokú školu, no „ZARUČENE“ vie, čo a ako má robiť, môže sa stať, že hliník pri elektroinštalácii predsa len použije. Presne takto to bolo v našom prípade. Hádajte čo sa stalo. Po roku a nejakých mesiacoch sme si museli zavolať firmu a všetky elektrické rozvody opätovne vymeniť.
Cena je rozhodujúca
Cena elektroinstalacie Inektra je skutočne rozhodujúca. Nezahŕňa totiž len samotnú prácu, ale aj materiál a mnohokrát aj projekt elektroinštalácie. Verte mi, na elektrine sa neoplatí šetriť. Dôvodom, prečo sme museli elektrické rozvody vymeniť my, bolo to, že sa káble prehrievali, neustále nám vyhadzovalo poistky a zopárkrát sa stalo, že elektrina prestala z ničoho nič fungovať. Ako som povedala už v úvode, mali sme v podstate šťastie, že sme prišli len o peniaze. Nesprávne zavedené elektrické rozvody totiž môžu spôsobiť omnoho horšie veci, ako sú peniaze vyhodené von oknom.