Jedným zo spôsobov rozumnej investície sú komodity, ktoré dokážu pokryť našu materiálnu budúcnosť. A v tomto smere je populárne najmä investičné zlato. Tento kov je navyše vysoko likvidný a vo svete je o neho stále obrovský záujem. Obchoduje sa s ním 24/7. Jeho aktuálna cena (za troyskú uncu rýdzeho zlata) je k novembru 2020 asi 1650 eur s minimálnymi odchýlkami.
Jeho skutočná výhoda spočíva hlavne v jeho kúpnej sile, ktorá si stráži svoju hodnotu. No schválne, o ktorej peňažnej mene by sa dalo povedať, že je dlhodobo stabilná v miere, v akej si drží hodnotu práve táto komodita? V neposlednom rade je tento kov likvidný a je o neho netíšiaci záujem po celom svete.
Pri kúpe investičného zlata sa neviaže povinnosť platiť DPH. Jeho kúpna cena teda nie je ovplyvňovaná týmto faktorom, akým je daň z pridanej hodnoty.
Na Slovensku sú obľúbené z zlaté odliatky švajčiarskych rafinérií Argor Heraeus a P.A.M.P. Potom sú to aj zlaté mince s investičnou hodnotou z Rakúska. Sú to ale náležitosti, ktoré bohužiaľ nevie poskytnúť naša národná banka NBS a ani naša Mincovna Kremnica. Takéto formy investičného zlata preto majú zahraničný pôvod a ich kúpa sa dá sprostredkovať cez špecializovanú predajňu. Neodporúča sa v tomto smere obchodovať s neznámymi obchodnými spoločnosťami.
Okrem zlata však existujú aj iné investičné komodity.
Spomeňme striebro s jeho univerzálnymi vlastnosťami a bohatým vyžutím v priemysle. Zároveň vravíme o plnohodnotnej komodite. Vieme, že aj striebro má totiž pomerne vysokú hodnotu a je celosvetovo cenené, hoci jeho kúpna cena je aj napriek tomu priaznivá.
Investičné diamantymajú veľkú výhodu v tom, že si dokážu udržať svoju hodnotu aj v čase, ak hodnota iných komodít poklesne.
Platinaje vo svojom princípe zaujímavý kov a má nemalý súvis s automobilovým priemyslom. Za skutočne cennú informáciu ale stojí fakt, že platina si z hľadiska svojej reálnej hodnoty za posledné roky veľmi polepšila, konkrétne je dnes hodnotnejšie až o 220 %, než pred cca desiatimi rokmi.