V dnešnom štáte vlastne človek pracuje, aby mohol splácať. Potrebuje sa vyspať a najesť, aby mohol ďalej pracovať. No na bývanie a a aspoň trochu komfortný život potrebuje určité istoty, ktoré si platí. Je to nekonečný kruh a zároveň motivácia, aby si človek neustále hľadal zamestnanie. Čo sa však stane za tú dobu, kedy je bez práce?
Čo sa týka prípadov v zahraničí, ktritici tvrdia, že systém podpory človeka v nezamestnanosti je príliš štedrý a tým ľudí rozmáznáva, dáva im vedomie, že zostať bez práce je v podstate celkom fajn a dokonca výhodné. Budú mať voľný čas, oddýchnu si a budú poberať približne 8 dolárov za hodinu, z čoho zaplatia daň 18 %, čiže majú cca 6 dolár na hodinu, ako podporu.
To nie je vôbec zlé v porovnaní s tým, koľko človek zarobí na Slovensku. Nezamestaní ľudia za morom sa teda majú podstatne lepšie ako pracujúci človek na Slovensku, ktorý je nonstop v práci a musí obetovať svoje záujmy i čas trávený s rodinou.
Pracujúci človek za morom zarába približne 10 dolárov za hodinu, z čoho takisto zaplatí daň 18 %, no je povinný, na rozdiel od nezamestnaného zaplatiť i sociálne zabezpečenie- 7, 5 %. Takže to robí, že má plat približne 7, 4 dolárov za hodinu. Nezamestaný dostáva 6, 5 dolárov. Čiže skutočne je to pravda. Byť nezamestaný v zámorskej krajine sa oplatí.
Je to buď otázka cti, či tam človek pracuje. No skôr si myslím, že ak už hľadá zamestnanie, zoberie miesto, ktoré by mu zabezpečilo viac ako 7, 4 dolárov za hodinu. Ak je ambiciózny a má určitý plán. Inak by sa mu za 7 dolárov pracovať skutočne neoplatilo.
V krajinách ako je tá naša, kde je situácia trochu iná, má zamestnávateľ povinnosť zaplatiť aspoň minmálnu mzdu a ľudia sú spokojní a za takou prácou sa idú pretrhnúť. Zamestnávatelia to vedia a práve preto sa nesnažia človeku zvýšiť plat, pretože ich k tomu nič netlačí. Proste- buď rád, že u mňa pracuješ, inak sa z teba zachvíľu stane bezdomovec a s biednou podporou nevyžiješ. Ľudia si tu nekladú veľké nároky a preto sa ani nemôžu čudovať, že majú malý plat.